COVID-19 Aşılanmasını Takiben Acil Durum Senaryoları

COVID-19 aşısı dünya çapında milyonlarca hayatı kurtarma potansiyeline sahipken, aşı vurulanların küçük bir yüzdesinde ciddi bir alerjik reaksiyon yaşandığı görülmüştür. Alerjik reaksiyon komplikasyonuna zamanında müdahale edilmezse veya yanlış tedavi edildiğinde ölümcül olabilecek anafilaktik şoka girme riski taşıyabilir.

Laerdal, uygulanan aşı sonrası oluşabilecek alerjik reaksiyon acil durum senaryolarını içeren hem LLEAP hem de SimPad’de çalışacak şekilde eğitimlerinizde kullanmanız için 2 ücretsiz senaryo sunmaktadır:

Bazı durumlarda gelişen vazovagal reaksiyon, anafilaktik şok olarak karıştırılabilmektedir. Bir aşı vurulduğunda görülen vazovagal reaksiyon, tipik olarak bir kişinin bayılmasına neden olan iğne korkusundan kaynaklanır – oldukça sık görülen bir senaryodur. Eğitimsiz bir göz için ise bu durum anafilaktik şok olarak yanlış anlaşılabilir.

 

COVID-19 Kaynakları

Vazovagal reaksyion ve anaflaktik şok ile ilgili senaryolar ve COVID-19 ile ilgili diğer kaynaklara bu bağlantıdan ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

error: Content is protected !!